ST. PATRICK'S CELEBRATION, INC.

 P.O. BOX 64

IRELAND, IN 47545-0064

 

 

 

 

THANKS TO EVERYONE WHO HELPED MAKE ST. PATRICK'S CELEBRATION 2015 A HUGE SUCCESS!  BELOW ARE ALL THE WINNERS:

ST. PATRICK’S CELEBRATION 2015

Honorary Mayor of the Day --- Allen Brescher

Miss Shamrock---Nicole Kress            1st Runner-up  -- Mariah Thewes           2nd Runner-up – Clara Sander

                                                     Miss Photogenic – Colleen Hopf      Miss Congeniality – Clara Sander

 

Button Contest Winner – Kate Stemle, daughter of Todd & Jennifer

 

Paddy Whack

1. J. T. Stenftenagel       2. Bonnie Meadows       3. Kristie Mehringer

 

St. Patrick’s Front Door Lighting Contest

 1. Kathy & Charles Rinderknecht         2. Sandy &  Bill  Tusing & Cody Cox        3. Monica & Steve Young

 

O’Beard Contest

   Judges’ Choice --- Kurt Brescher     Softest – Dave Hasenour     Best Groomed – John “Bubba” Wilz       People’s Choice --- Matt Truesdale

 

Cornhole Tournament

Adult

  1. Bounty Hunters – T J Miller, Randy Johnson

  2. Steeler Nation ----Brian Seibert, Craig Greulich

  3. Crawford County Boys – Steve Smith, Doyle Smith

 

Ages 14-17

   1. Corn Slingers –Brandon Bayer, Cal Krueger

   2. Elite Sinkers –Landon Kisssel, Kaleb Renner

 

Ages 11-13

   1.  Bag Throwin’ Leprechauns--- Zach Williams, Kaleb Werner

   2.  The Lucky Holes --- Aiden Peiper, Ty Weisman

 

Ages 10 & under

   1. Ireland Awesomeness-- Kaleb Senninger, Jayden Boeglin

   2. Thunderbirds --- Trevor Berg, Bryce Sickbert

 

 

Irish Trot

Overall Female – Alyson Fosnot               Overall Male --- Dylan Wineinger

 

Ages 0-19

Female                                                                                             Male

 1. Sydney Berger                                                                     1. Seth Eckert

 2. Samantha Steckler                                                                2. Clae Lichlyter

 3. Lydia Schmitt                                                                       3. Kade Love

 

Ages 20-29

Female                                                                                             Male

 1. Jessi Hoffman                                                                     1. Jon Baglan

 2. Holly Renner                                                                       2. Spencer Fuhs

 3. Samantha Fromme                                                               3. Adam Deffendall

 

Ages 30-39

Female                                                                                             Male

 1. Jen Werner                                                                               1. Jeff Mehling

 2. Audrey Werner                                                                         2 . Doug Uebelhor

 3. Kim Hagan                                                                               3. Greg Mehling

 

Ages 40-49

 Female                                                                                                           Male

  1. Michelle Allen                                                                     1. John Truesdale

  2. Stacy Voegerl                                                                     2. Duane Buschkoetter

  3. Michelle Stetter                                                                   3. Tony Schmitt

 

Ages 50-59

Female                                                                                             Male

 1. Cynthia Lichlyter                                                                  1. Kurt Voelkel

 2. Charlotte  Schnaus                                                               2. Kenny Hochgesang

 3. Mary Jane Belcher                                                               3. Tom Schwinghammer

 

Ages 60-69

Female                                                                                             Male

  1. Martha Wahl                                                                         1. John Kluemper

  2 Lelani Wittwer                                                                        2. John Birge

  3. Margaret Hochesang                                                               3. Kenny Schepers

 

Ages 70-79

Female                                                                                             Male

                                                                                                      1. Lee Striegel

 

 

 

For Patty’s Sake Bake Off

  Cookies/Bars --Bart Schmitt         Pie---Frannie Leinenbach               Cakes/cupcakes – Isabelle Blazey

 

Irish O’Ducky Race

  1. Daniel Moore               2. Emily Heim               3. Mark Brescher

 

Tator Tot Photo Contest

   1. Savannah Kluemper, daughter of Ryan and Andrea Kluemper

   2. Harper Wood, daughter of DJ and Valerie Wood

   3. Beau “Bo” Gress, son of Jared and Shari Gress

 

BBQ Contest

People’s Choice Chili – Lagniappe Grillers

Chicken

  1. Hoosier Longhorns BBQ Crew

  2. Nancy Boy BBQ

  3.  Flying Burritos

Ribs

  1. Flying Burritos

  2. Garlands Butts

  3. Hoosier Meatheads

 (there was a tie for 2nd – Garlands Butts won tiebreaker (54.5-51.5)

Overall Winner ---Chicken and Ribs Combined Score

   Hoosier Longhorns BBQ Crew

Grill Winner -  Jody Verkamp

 

Toast to the O’Blarney Drop

Men’s – J T Stenftenagel   6 min 15 sec

Women’s – Jane Vogler     4 min 36 sec

 

O’Eatin’ Spuds Contest

 Chip Champ--Deb Boyles            Heat Winners: Grant Brescher     Connie Nigg           Randy Otto

 

Irish Road Rally

Best Decorated – Kim Gunderson

Closest Mileage – Tie – Kim Gunderson & Nancy Schmitt

Eligible Stop Baskets – Kurt Eckert, Dawn Denk, Donna Anderson, Kassi Crew, Derek Stenftenagel

St. Patrick’s Parade

Floats

  1. Jasper Engines & Transmissions

  2. Ferdinand Anniversary

  3. Randi Schroeder

  4. Haysville Bicentennial

 

Marching/Walking

  1. Ireland Girl Scouts

  2.  Ireland K of C

 

Horses

  1. Lucky Clovers

 

Antiques

  1. Schwenk’s Ag

 

Best Irish Theme --- Ireland PTO

 

Most Enthusiastic – Mayor for the Day, Allen Brescher & Family

 

Traveled the Farthest  -- Ed & Betty Roos

 

COMPLETE SCHEDULE OF EVENTS FOR ST. PATRICK'S CELEBRATION 2015

 

ST. PATRICK'S HOME LIGHTING CONTEST.....JUST THE FRONT DOOR

1st Place---Kathy & Charles Rinderknecht,   5250 W Center St. 
2nd Place---Bill & Sandy Tusing and Cody Cox,    881 N Savannah Dr.
3rd Place---Monica & Steve Young,   2924 N  500 W

 

Friday, March 6, 2015  Tator Tot Baby Photo Contest         

Winners of Tator Tot Contest:

                             1. Savannah Kluemper----Parents: Ryan and Andrea Kluemper

                             2. Harper Wood----Parents: DJ and Valerie Wood

                             3. Beau Gress----Parents: Jared and Shari Gress

 

Friday, March 6, 2015:  St. Patty Whack Flyer  8:00pm at Shamrock Cafe-Bar Room   

AND THE WINNERS ARE:  1st JT Stenftenagel                 2nd. Bonnie Meadows                        3rd.  Kristie Mehringer
 

Thursday, March 12, 2015:  O'Beard Contest 7:00pm at Shamrock Cafe & Bar in dining room-no admission charge


Judges' Choice -- Kurt Brescher         Softest --  Dave Hasenour             Best Groomed --  John "Bubba" Wilz             People's Choice -- Matt Truesdale



 
Friday, March 13, 2015:  Corn Hole Tourney Flyer  6:30pm at Ireland Elementary Gym    

ADULT:  1. Bounty Hunters--T J Miller & Randy Johnson      2. Steeler Nation--Brian Seibert & Craig Greulich     

                                                       3. Crawford County Boys--Steve Smith &  Doyle Smith
AGES 14-17:  1. Corn Slingers--Brandon Bayer & Cal Krueger          2. Elite Sinkers--Landon Kissel  & Kaleb Renner


AGES 11-13:   1. Bag Throwin' Leprechauns-- Zach Williams & Kaleb Werner       2.  The Lucky Holes--Aiden Pieper & Ty Weisman

AGES 10 & under:  1.  Ireland Awesomeness--Kaleb Senninger &  Jayden Boeglin         2.  Thunderbirds--Trevor Berg & Bryce Sickbert
  Friday, March 13, 2015: Celebration Singers at 7:00pm in St. Mary Church....free will offering
  Saturday, March 14, 2015:  Irish Trot 5K Fun Run/Walk   8:00am at Ireland Elementary School-Please pre-register
  Saturday, March 14, 2015: O'Blarney Kids' Games  9:00am-12:00pm in the Ireland Fire Station
  Saturday, March 14, 2015:  St. Patrick's Craft & Vendor Show       9:00am- 4:00pm in Ireland Elem. Gym
 

Saturday, March 14, 2015: St. Pat's Backyard BBQ Competition Flyer   Check in 7:00am--9:00am

                                                       St Patrick BBQ Rules              St. Patrick BBQ Entry Form

  Saturday, March 14, 2015:  Toast To The O'Blarney Drop   Mug Holding Contest 11:00am--1:00pm
 
Saturday, March 14, 2015:  For Patty's Sake Bake-Off Flyer  9-10am at Ireland Historical Society
 
For Patty's Sake Bake-Off Rules & Registration Form
 
Saturday, March 14, 2015:  Irish O'Ducky Race Flyer in Alder Creek 1000 feet north of Hwy. 56
  Saturday, March 14, 2015:  Irish Road Rally 2015 Cars leave Leeds parking lot between 12:15pm & 1:15pm
  Saturday, March 14, 2015: Irish Celebration Buffet Dinner & Silent Auction Flyer  6:30pm at Ireland Elem. Gym
 

Sunday, March 15, 2015: St. Patrick Celebration Parade Entry    St. Patrick's Winners: Float--1. Jasper Engines                                                                                                                                                                2. Ferdinand Anniversary 3. Randi Schroeder    4. Haysville Bicentennial           
                                                                  Best Marching/Walking: 1. Ireland Girl Scouts 2. Ireland K of C                    Horses: Lucky Clovers
                                                                  Most Enthusiastic: Mayor for a Day              Best Irish Theme: Ireland PTO                    Antique: Andy Schwenk

 
Saturday, March 28, 2015:  Homemade Wine Tasting & Cheese Party 6-10pm at Jasper Outdoor Rec (must be 21)
   
 

St Pat's Button 2015--The winner if the St. Patrick's Celebration Button for 2015 is Kate Stemle, student at Ireland Elementary, daughter of Todd & Jennifer.  Congratulations!

 

 

 

IRISH ROAD BOWLING -- Saturday, September 20, 2014

AND THE WINNERS ARE:

MEN’S DIVISION

1. SPUDS FOOD MART – Dave Hasenour, Roger Erny, Davis Hasenour, Greg Schmidt

2. FOUR FINE O’FELLAS – Craig Greulich, Kent Weisheit, Brian Seibert, Todd Ofer

3. THE PLASTERED ICEHOLES – Mark Seibert, Matt Schwenk, Mike Fromme, Adam Schitter

WOMEN’S DIVISION

 

1. THE BASEBALL GIRLS – Andrea Hall, Kyla Borden, Amanda Gress, Allison Neuhoff

2. INCREDI BOWLS – Katie Wilz, Amber Myers, Missy Schwenk, Audra Garverick

3. SASSY LASSIES – Jenny Clark, Amy Weisman, Stefany Hardin, Nicole Hurrle

                                 Honorary Member – Kristin Adams

 

COED DIVISION

 

1. NUTS AND KNOCKERS – Kevin & Gretchen Werner, Stan & Julie Gress

2. DUFF ROLLERS – Craig & Melissa Wagner, Jeff Hopf, Amy McConnell

3. THE BOWLING STONES – Kurt & Michelle Renner, Derek & Vicki Sternberg

 

 

BEST COSTUMES

 

THE SHAMROCK HIPPIES – Roy & Shelly Main, Curt & Sherri Mendel

DITCH WITCHES – Janet, Donna, Lauren Haase, Bev Kempf

SHAMROCKIN’ & ROLLIN’ #2 – Amy Schmitt, Allison Englert, Jessica Niehaus, Katie Knies

 

 

BEST DECORATED COOLERS

 

DITCH DIVERS – John Wilz, Matt Truesdale, Mark Brescher, Rick Mehringer

COLTS NATION! – Kade & Emily Brescher, Ryan & Carrie Sermersheim

DITCH WITCHES – Janet, Donna, Lauren Haase, Bev Kempf

 

PICTURES FROM 2013 IRISH ROAD BOWLING

2013   HALFWAY TO ST. PATTY’S DAY IRISH ROAD BOWLING WINNERS

 

COED TEAMS

1.#34   BALLS IN – Chris Klem, Amanda Klem, Abby Stallings, Eric Arvin –Score of 77

2.#2  BREW CREW – Luke Werner, Jen Werner, Jeff Giesler, Abby Giesler –Score of 85 – Roll Off

3.#21   FF – Natasha Fromme, Sean B: her, Emily Brescher, Kade Brescher – Score of 85 – Roll Off

 

MEN’S TEAMS

1. #23    SEEIN’ DUBLIN --  Marcus Bueltel, Jace Himsels, Jason Dupps, Justin Neuhoff--Score of 70

2. #6   DUCK COMMANDERS – Chris Weisman, Jamie Clark, Dustin Adams, Chad Hardin – Score of 74

3. #14   BLUE B – Mike Fromme, Adam Schitter, Mark Seibert, Matt Schwenk – Score of 76

 

WOMEN’S TEAMS

1. #44  BOWL & CHAINS—Ashley Werner, Rafaela Schaick, Amanda Gamble, Beth Nicholson – Score of 95

2. #29   WIN, LOSE OR WE BOOZE – Amy Schmitt, Cassie Parvin, Katie Knies, Brittney Taylor – Score of 100

3. #5   SASSY LASSYS – Amy Weisman, Jenny Clark, Stefany Hardin, Kristin Adams--Score of 104

 

COSTUME WINNERS

#60 IRISH “BOONIES” – Brian Weisheit, Becky Weisheit, Sandy Schepers, Tom Schepers

#56 POODLE POWER – Gina Beyke, Ashley Hohler, Ryan Hohler, Todd Mehringer

#41 AMERICAN BALLS OF STEEL – Kurt Kuczynski, Chad Blessinger, Kyle Kuczynski, Luke Keusch

 

BEST DECORATED COOLER

#10 RIGHT TO BARE ARMS – Jared Greive, Brent Mehringer, Martin Loya, Zach Mitchell

#6 DUCK COMMANDERS --  Chris Weisman, Dustin Adams, Chad Hardin, Jamie Clark

#18 DITCH DIVERS – John Wilz, Matt Truesdale, Rick Mehringer, Brian Murphy

 

 

 THANKS TO EVERYONE WHO PARTICIPATED!

 

 

St Patrick's Celebration Schedule of Events 2014                                    St. Patrick's Event Schedule 2014 in Word format

The 2014  Mayor For A Day is Kay Hall, (Hillbilly Hall). A HUGE thank you to Kay, Bob Meadows,

(The Irish Viking)and Beth Underwood (Jeffetta Fox), for all the time and effort they put into their

campaigns which raised close to $3000 for the town of Ireland!

LISTING OF ALL THE WINNER'S AT THE ST. PATRICK'S CELEBRATION 2014

 

Miss Shamrock Pageant:  Miss Shamrock – Kelsey Gehlhausen    1st Runner-up – Allison Neuhoff      2nd Runner-up – Nora Hopf

                                                       Miss Photogenic – Emily Schuler            Miss Congeniality – Allison Neuhoff

Mayor for a Day:  Kay “Hillbilly” Hall

St. Paddy Whack (Rock, Paper, Scissors):      1. Amy Weisman  2. Nick Schitter  3. Jason Pieper 4. Dara Scraper  5. Abby Truesdale  6. Tammy Sermersheim

St. Patrick’s Front Door Lighting Contest: 1.  Bill & Sandy Tusing      2.  Mark & Carla Schmitt     3.  Anthony “Junie” & Dorothy Wigand

Cornhole Tournament

                  Adult Teams

                                    1st “Bounty Hunters”  Randy Johnson & TJ Miller                     2nd “Smokin Guns”  Scott Denton & Dale Monroe

                                    3rd “Shawn & Kyle”  Shawn Padgett & Kyle Brown                  4th  “Pot of Gold”  Pat Brescher & Ryan Harpenau

                  11-13 Age Group:  1st – “Optic”  Carter Gentry & Mason Kleiser

                  10 and under Age Group:    1st – “The Lucky Holes”  Aiden Pieper & Ty Weisman

Irish Trot:  Male – Michael Kern  17:48              Female – Alyson Fosnot   19:36

For Patty’s Sake Bake-Off: Irish Decorative - 1st Janet Schitter          Cake/Cupcakes - 1st Claire Witte   2nd Sharon Seifert

                                                           Pie - 1st Brian Gehlhausen                Cookie/Bar-1st Kelsey Gehlhausen     2nd Dori Michel

Tator Tot Photo Contest            1st – Ava Greenwell –daughter of Eric & Brooke Greenwell

                             2nd – Tenley Miller –daughter of Jason & Jessica Miller           3rd – Savannah Kluemper – daughter of Ryan & Andrea Kluemper

O’Ducky Race: 1. Landon Rees             2. Daniel Moore            3. Cali Beier

Toast to the O’Blarney Drop: Male—Jack Vaal  9 min. 39 sec                   Female—:Marla Englert  6 min 10 sec

O’Eatin Spuds (Potato Chip Speed Eating):

Irish Quilted Wall Hanging – Andrea Nordhoff    

Backyard Barbecue Contest: Chicken - 1st Chili Super Heroes            2nd   Lagniappe Grillers             3rd Flying Burritos

                                                Ribs - 1st Flying Burritos            2nd ABCD BBQ              3rd Hall Creek BBQ Boys

                                                Overall Chicken & Ribs -   1st Flying Burritos

                                                People’s Choice Chili Winner - World’s Greatest Chili Cooker Guys

Irish Road Rally:

                  Closest to “Target Distance” (59.3 miles)  1st  Vince Hildenbrand Team (59.3)            2nd  Earl Hulsman Team (59.04)

                                                                                 3rd  Kate Brosmer Team (Tie Winner) (59.0)              4th  Mark Bonifer Team (Tie)(59.0)

                  Best Decorated Vehicle - Carma Neukam Team

                  Best Poker Hand - Mark Bonifer Team (Full House JJJKK)

St. Patrick’s Day Parade

                  Best Irish Theme – Schwenk Ag Repair                                  Most Creative – Neuhoff & Wagner Builders Supply

                  Float – 1st  Spud’s Food Mart      2nd Schwenk Ag Repair      3rd  Ireland K of C              4th  Jasper Engine & Transmissions

                  Marching/Walking – 1st Australian Shepherds            2nd  Girl Scouts of Southwest Indiana                3rd  Dubois Co. Republicans

                  Antique Vehicles --  1st Jasper Fire Dept            2nd  Harris Brothers Farms

                  Civic Organization --  Ireland Lions Club

St. Pat’s Button Winner – Kirsten Voelkel

 

 

 

 

 

.

Web Hosting Service donated by Eck-Mundy Associates, Inc.